Království včel na Kačině

Království včelNedaleký zámek Kačina se připravuje na návštěvnickou sezonu 2017
Letošní sezona na zámku Kačina bude doslova pohádková. Kromě prohlídek zámeckých interiérů se návštěvníci mohou těšit na netradiční „Prohlídky s duchem Rudlou“ či letní „Pohádkovou Kačinu“. Začátek sezony zde navíc otevírá výstava Království včel. Komu se z toho kralování zamotá hlava, může vyrazit na pomyslnou procházku do královské zahrady – mezi další výstavy, které budou v průběhu sezony otevřeny, totiž patří výstava o parcích a zahradách rodu Chotků.

Království včel je výstava, která představuje jednotlivé varianty obydlí tohoto pracovitého hmyzu. Návštěvníci mají možnost odhalit rozmanitost a tajemství včelích úlů a zjistit, jak se včelám bydlí na zámku. Některé roje obývají krásně vyřezávané a zdobené historické včelí úly zvané kláty, jiné bydlí spíš v šedivých panelácích. Stejně jako ve světě lidí najdeme i mezi včelími úly malé popelky připomínající prosté chaloupky. „Další úly je možné srovnávat i s takovými klenoty architektury, jakým je náš zámek Kačina,“ říká s trochou nadsázky ředitel zámku Pavel Douša a poukazuje na další zajímavý exponát, prosklený funkční úl, díky kterému mohou návštěvníci nahlédnout včelám téměř „do kuchyně“. Výstava je pořádána pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

„Předměty vztahující se k včelařství tvoří historicky velmi cennou část podsbírky našeho muzea. Rozsáhlý soubor úlů, jehož velká část pochází z 19. století, je atraktivní pro historiky, včelaře i laiky a věřím, že se výstava bude návštěvníkům Kačiny líbit,“ říká generální ředitel muzea Milan Jan Půček. A k vidění tu budou opravdu skvosty. Nejcennějším exponátem výstavy je úl zdobený reliéfem Narození Páně, který byl pravděpodobně určen pro dvě včelstva. Reliéf představující narození Páně má tři pásy, v horním je anděl, ve středním sv. Josef a Panna Maria s Jezulátkem ve chlévě a ve spodním Tři králové. Je to dílo neznámého lidového řezbáře cca z 18. století. Že lidová tvořivost kvetla i před sto lety, dokládá další dřevěný úl, který byl pravděpodobně vyroben, tedy předělán, z původní vyřezávané dřevěné sochy sv. Anežky. Socha pochází z 18. století, na úl byla upravena někdy počátkem století dvacátého. Součástí výstavy je i venkovní instalace pravděpodobně nejstaršího úlu. Jedná se o tzv. desaterák, který nese název podle počtu včelstev, pro něž byl úl pořízen. Na úlu se nachází vročení 1673 a původní nápis „JESUS MARIA“, sestávající se z deseti písmen. Pro označení každého včelstva je totiž určené jedno písmeno z tohoto nápisu. Úl hrál symbolickou roli, neboť se nacházel v zahradách fulneckého kláštera a vázalo se k němu místní podání, že v úlu včelařil J. A. Komenský. Na výstavě budou k vidění i pomůcky včelařů, jistou raritou je demonstrační pomůcka Františka Hrušky, na níž v roce 1865 předvedl princip svého vynálezu medometu na mezinárodním sjezdu včelařů v Brně. Výstava potrvá do 30. října.

Národní zemědělské muzeum - Kačina

Národní zemědělské muzeum – Kačina

Další akce na zámku Kačina v roce 2017
16. 4. Brány památek dokořán
23. 4. Zámecká pouť
21. 5. Muzejní noc
11. 6. Víkend otevřených zahrad
17. 6. Večerní zámek
25. 8. Hradozámecká noc
2. 9. Festival Kefír
9. 9. Dožínky a vinobraní
7. 10. Zámecké jezdecké slavnosti
3. 12. Advent na zámku

Text a foto: Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *