Pamětihodnosti, zajímavosti

Do dnešních dnů se sice v Neškaredicích, bohužel, žádná větší pamětihodnost nedochovala, i přesto se však v obci nachází několik zajímavostí, které stojí za zmínku. Pomoci v odhalování obecní historie by jistě pomohla kronika, o jejímž osudu, tedy byla-li vůbec napsána nebo kam se poděla, není prozatím nic známo. V následujících řádcích se tak s vámi podělíme o skromné znalosti nejen o současných pamětihodnostech, ale i zaniklých památkách, které se nám vlastním úsilím a s nezměrnou pomocí přátel a obyvatel Neškaredic podařilo vypátrat.

Svatá místa

Škola (čp. 54) s kaplí sv. Jana Nepomuckého na začátku 20. století.

Kaple sv. Jana Nepomuckého a za ní stojící škola (čp. 54) na začátku 20. století

Kaple sv. Jana Nepomuckého
Bezesporu nejvýznačnější stavbou v Neškaredicích byla až do počátku 60. let minulého století velká kaple sv. Jana Nepomuckého, jejíž historie sahá do první poloviny 18. století.

O postavení kaple se vyjednávalo již od roku 1721. Pražská konzistoř však přišla s požadavkem, aby obec pro zřízení kaple dala nějaké věno pro stavbu kaple a její údržbu. Dne 1. května 1731 věnovali občané Neškaredic pole zvané Cukmantl (pozn.: název pole je chybný, neboť lokalita Cukmantl se nachází na jižním okraji Neškaredic, tedy jinde, než kde byla kaple vystavěna) jako věno kapli a následně dne 18. července 1731 pražská konzistoř vydala povolení, aby si obyvatelé Neškaredic na vlastní náklady kapli vystavěli a zasvětili ji sv. Janu Nepomuckému. Kaple byla postavena ještě v roce 1731 a ve 20. století se nacházela vpravo od dnes již bývalé školy (při pohledu od silnice).

Interiér kaple sv. Jana Nepomuckého

Interiér kaple

Kaple byla centrální, osmiboká, s pětiboce uzavřeným presbytářem, členěná pilastry. Kupolová klenba s lunetami byla zastřešená šindelovou cibulí se sanktusovou vížkou, okna byla půlkruhová. Hlavní oltář pocházel z doby kolem roku 1730 s vyřezávaným rámem, boční oltáře z doby kolem roku 1718 s vyřezávanými rámy. Všechny tyto cennosti se po demolici kaple ztratily. Dochoval se zvon, který je uložen v depozitu a v roce 2016 podstoupil renovaci. Pouze z fotografií je pak znám plastický nápis nad vchodem do kaple.

Poničená střecha kaple sv. Jana Nepomuckého

Poničená střecha kaple

Podle dochovaných fotografií mohla být kaple vážně poničena v závěru druhé světové války. Některé fotografie naznačují, že její střechou prolétla nevybuchnuvší puma odhozená spojeneckými bombardéry. Dne 24. srpna 1944 totiž došlo k prvnímu spojeneckému náletu na Kolín [1], během kterého, zhruba po 13. hodině, „na blízké Neškaredice dopadlo 39 trhavých bomb, kterými bylo lehce poškozeno pět domů, a na šesti hektarech polí byla zničena úroda.“

V létech 1868, 1894 a 1929 byla kaple sice opravována, ale poznamenaná válkou a událostmi se zaváděním socialistického zřízení kaple chátrala až do osudného konce, jímž byl 27. listopad 1962, kdy byla zbořena vojáky. Její bourání započalo v 9.00 hodin a skončilo v 17.00 hodin.

Zvon z kaple sv. Jana Nepomuckého v Neškaredicích

Dochovaný zvon z kaple

Nejprve byla stržena báň a následně rozvaleny zdi kaple. Trosky byly nejprve ponechány na svém místě. Za několik přijeli opět vojáci a odvezli si ze zbořeniště cihly. Dle rozhodnutí Městského národního výboru v Kutné Hoře mělo dřevo z krovů připadnout vedlejší škole. Než však škola dřevo zpracovala, ukradli ho Romové, kteří využili příležitosti a zcizili i začnou část dřeva, jež bylo uloženo již na školním pozemku. Na místě tak zůstaly jen kameny, které se v průběhu let také z větší části ztratily. Některé z nich možno ještě spatřit v haldách navážky na původním místě.

V současnosti jeden z pozemků, na němž kaple stála (pozemková parcela č. 1/2) patří církvi, druhý (pozemková parcela č. 29) patří firmě Colombe, a.s. z Prahy. Existenci kaple dnes připomínají již jen rozeklané schody z ulice a kovová branka.

Zvonička v Neškaredicích (srpen 2017)

Zvonička v Neškaredicích (srpen 2017)

Zvonička
Na křižovatce silnic od Kutné Hory a Církvice byl v květnu 2016 stržen vybydlený dům čp. 12 (dle katastru nemovitostí; p. č. 118). Na jeho místě byla krátce poté firmou Carpias SE zahájena výstavba nové zvoničky s výškou přibližně osmi metrů. Stavba, jež se stane největší církevní památkou v obci, má čtvercový půdorys o rozměrech zhruba 3 x 3 metry a základovou desku z betonu. Nadzemní část zdiva a klenuté nadpraží jsou z bloků pískovce opracovaných nahrubo špičákem, ostatní obvodové zdivo a římsa pak z plných cihel.
Zvonička by měla být dokončena ještě v letošním roce. Na ploše okolo ní vznikne odpočinkové místo s posezením pro kolemjdoucí a cyklisty. Uvažuje se rovněž o instalaci pítka.

Nová výklenková kaple (červenec 2017)

Výklenková kaple (VII/2017)

Výklenková kaple
Na kraji Neškaredic, u křižovatky ve směru na Třebešice vedle areálu firmy ZERS spol. s.r.o., se nachází zcela nová výklenková kaple, lidově nazývaná kaplička, která byla vystavěna v roce 2016 za finanční podpory společnosti Carpias SE. Kříž byl pořízen na náklady rodiny Hniličkovy. Architektonicky povedené dílko, s krásnou sochou Panny Marie s Ježíšekem v náručí, září novotou a čistotou, čímž dokládá, že je o ně pečlivě staráno.

Boží muka (kříž) – červenec 2017

Boží muka (červenec 2017)

Boží muka (kříž)
Poblíže nové výklenkové kaple se nacházejí též boží muka (možná, že se jedná o kříž). Ta jsou nad svahem na protější straně stejné křižovatky. Boží muka mají tvar betonového sloupku a dříve je zdobila patrně bronzová plastika s nápisem, ale tu někdo ukradl. V roce 2017 bylo okolní prostranství upraveno, vyčištěno a přilehlý zděný taras opraven.

Kříž „Na Šejblích“ (srpen 2017)

Kříž „Na Šejblích“ (VIII/2017)

Kříž „Na Šejblích“
Kříž stojí v lokalitě Na Šejblích (dnes Na Špejblích), vizte – ZDE. Po prostudování současných a historických map je zcela zřejmé, že i když je stále na stejném místě, byl původně vztyčen u trojcestí oddělující pole, respektive lokality Na Šejblích, Nad Roklí (Na Roklích) a U Cukmandlu (dnes není tato oblast v mapách značena a je brána jako součást lokality U Černého kříže).
Železný kříž jednoduchého tvaru je umístěn na pískovcovém podstavci a lícovou stranou natočen k severovýchodu. Na zadní straně podstavce, směrem k stezce, je jakási prázdná kapsa. Na horním rameni kříže je přinýtována nápisová blána s písmeny INRI, zkratkou latinského Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum (česky Ježíš Nazaretský, král židovský). Na dolním rameni kříže je pak plaketa s poselstvím kříže, které je však, a obzvláště v protisvětle, nečitelné. Mezi blánou a poselstvím je na kříži patrný otvor, jenž jistě sloužil k upevnění sošky ukřižovaného Ježíše Krista. Ta se poděla neznámo kam.

Zajímavé stavby

Ta samá škola na počátku 21. století bez kaple (a bez žáků).

Škola již bez přilehlé kaple

Škola
V obci, nalevo od místa, kde stála kaple sv. Jana Nepomuckého, se nachází již vzpomínaná budova školy. Postavena byla v roce 1854 a výuka v ní byla ukončena v roce 1984. Do doby než byla vybudována, byl k výuce používán dřevěný domek slámou pokrytý. Od 90. let minulého století je pronajímána k bydlení a v duchu tradic zažila i nepovolené obsazení romskými nájezdníky ze Slovenska. Vzhledem k uklidnění situace v obci poté, co si Agentura pro sociální začleňování vybrala jinou lokalitu, jíž chce „pomoci“, se mohou stávající obyvatele těšit ze soukromí.

Hostinec Metro (červenec 2017)

Metro (červenec 2017)

Hostinec Metro
Samostatnou kapitolou je zrušený hostinec Metro. O tomto zařízení na výrobu šťastných tváří a žertovných kousků přineseme více informací zejména v připravované kapitole „Hostince v Neškaredicích“. Několik hlavních údajů v budoucnu doplníme i na této stránce.

Čp. 7 - Koudelárna

Čp. 7 – Koudelárna

Koudelárna
Dům čp. 7 u křižovatky silnic III. třídy číslo 33719 a 33721a, tedy téměř v centru obce. Do poloviny 90. let minulého století byl tento dům, charakteristický prapodivnou přístavbou v čelní straně k silnici, obýván převážně romskou komunitou, a to tak intenzivně, že z něj byli tito nájemníci-neplatiči vystěhováni do jiných lokalit. Obývání mělo za následek nahromadění nepředstavitelného množství odpadků v prostoru za domem, což vedlo ke zničení podpovrchových a spodních vod, tedy zánik studánky u autobusové zastávky a zamoření studen v širokém okolí. Smetiště bylo sice odklizeno, ale problém s vodou přetrvává. Dům byl poté z bezpečnostních důvodů zabedněn.

Čp. 21 - vila

Čp. 21 – vila

Další stavby
V obci se nachází hrubým odhadem deset statků, chcete-li větších hospodářských usedlostí, jejichž historie sahá do poloviny 19. století. Některé z nich jsou celá obývány a plní svoji funkci, jiné chátrají, další jsou před spadnutím a několik z nich prochází rekonstrukcí.
Za zmínku stojí i pozoruhodná vila, čp. 21, patrně z přelomu 19. a 20. století. Naleznete ji v severovýchodní části Neškaredic, u mostku přes potok Křenovka, poblíže požární nádrže.

 

Další zajímavosti

Památná lípa (listopad 2016)

Památná lípa (listopad 2016)

Památná lípa
V centrální části Neškaredic, vedle dnes již strženého domu čp. 56 u silničního mostu přes potok Křenovka, se tyčí nemocná, trouchnivějící, přesto však přežívající lípa. Její košaté časy jsou už dávno pryč a tak její slávu připomíná již jen opracovaný pamětní kámen, nacházející se u paty stromu, s třířádkovým nápisem „Pravda vítězí • Památce Husově • 1415  – 1920“.

 

Žižkův dub

Žižkův dub

Žižkův dub
Na poli u cesty od bývalého hostince Metro ke zrušené skládce stával další památný strom, Žižkův dub. Kdy byl vysazen a kdy zanikl, není známo. Podle jednoho dochovaného snímku je zřejmé, že dostal zásah bleskem, který jej zahubil.

 

Vodník, ochránce neškaredických rybníčků

Vodník, ochránce neškaredických rybníčků

Socha vodníka
V létě roku 2016 byly pražskou společností Carpias SE na kraji Neškaredic, ve směru na obci Církvice, vybudovány dva rybníčky. Ty jsou součástí budovaného sportovního a odpočinkového areálu s fotbalovým hřištěm. Na počátku května 2017 přibyla na ploše mezi rybníčky socha vodníka v nadživotní velikosti, která byla za pomoci řetězové pily vyhotovena z dubového dřeva uměleckým řezbářem Josefem Cipryánem z Podhradí u Lichnice.

 

Prameny:
Zaniklá kaple sv. Jana Nepomuckého
[1] Spojenecké nálety na Kolín za II. světové války, DIBI, Kolín 2000

Foto: sbírka rodiny Bílkovi, České muzeum stříbra, Petr Hýžďal, Jiří Kučírek st., Jiří Kučírek ml. a jeho sbírka, Josef Snížek a jeho sbírka, Jaroslav Šubrt, sbírka p. Zachaře.